Różne zasiłki dla powodzian (do 10 tys. zł bezzwrotnego wsparcia na osobę), świadczenia interwencyjne dla poszkodowanych przedsiębiorców, dodatkowe dni wolne od pracy na usuwanie skutków powodzi, dodatkowe świadczenia na zwrot kosztów osuszania budynków – to tylko niektóre rozwiązania przewidziane w specustawie powodziowej.
Czytaj więcej
Ponad 4 mld zł chce wydać rząd na to, by na Dolnym Śląsku nie powtórzyła się powódź w tak destruk...
To akt prawny, który działa w szczególny sposób. Obowiązuje cały czas od 2011 roku, ale poszczególne jego przepisy są „uruchamiane” przez rząd, poszczególnych ministrów i samorządy w razie wystąpienia powodzi w konkretnym miejscu i czasie. W ubiegłym roku na terenach dotkniętych powodzią ogłoszono stan klęski żywiołowej, a ustawę powodziową stosowano na tych samych terenach nawet po odwołaniu tego stanu.
Pomoc dla przedsiębiorców i ich pracowników
W ciągu ostatniego roku ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi była nowelizowana aż pięciokrotnie. Najwięcej nowych form pomocy powodzianom dodano ustawą uchwaloną 1 października ub. r., gdy jeszcze świeże były skutki wrześniowej powodzi na Dolnym Śląsku. Wówczas do istniejących już przepisów m.in. o zasiłkach powodziowych dodano szereg nowych rozwiązań.
Dla przedsiębiorców cennym wsparciem jest tzw. świadczenie interwencyjne. Przysługuje ono przedsiębiorcom, którzy mimo poniesienia szkód w powodzi nie zaprzestaną działalności, poprowadzą ją przez co najmniej pół roku od dnia otrzymania tego świadczenia i również przez pół roku nie zmniejszą poziomu zatrudnienia.