Reklama
Rozwiń

Wszystkie zwierzęta wolne od egzekucji

Konfederacja złożyła projekt wyłączający spod egzekucji zwierzęta. W konsekwencji komornik nie mógłby zająć nie tylko jamnika, ale np. inwentarza fermy zwierząt futerkowych, gospodarstwa mleczarskiego czy stadniny koni arabskich.

Publikacja: 09.07.2025 16:41

Zdaniem wnioskodawców wierzęta gospodarskie nie przedstawiają istotnej wartości w przypadku próby pr

Zdaniem wnioskodawców wierzęta gospodarskie nie przedstawiają istotnej wartości w przypadku próby prowadzenia z nich egzekucji komorniczej.

Foto: Adobe Stock

Nie ulega wątpliwości, że przepis art. 829 kodeksu postępowania cywilnego, który określa składniki majątku niepodlegające egzekucji, które mają zapewnić minimum egzystencji dłużnika jest po części archaiczny. Zgodnie z pkt 3 tego przepisu egzekucji nie podlegają bowiem jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów.

Zdaniem posłów Konfederacji art. 829 pkt 3 k.p.c. w dzisiejszych realiach nie ma racji bytu z uwagi na zmiany, jakie zaszły w społeczeństwie oraz gospodarce, a także w modelu życia i konsumpcji. Dlatego w projekcie nowelizacji k.p.c. proponują zastąpienie obecnego wyliczenia, które zwierzęta i w jakiej liczbie nie podlegają egzekucji, ogólnym sformułowaniem „zwierzęta”.

Konfederacja nie chce egzekucji zwierząt

– Obecnie egzekucja ze zwierząt jest możliwa, pomimo tego, że wartość rynkowa pojedynczego zwierzęcia domowego nie jest znaczna, nawet w przypadku, gdy jest to zwierzę rasowe. Na utratę wartości takiego zwierzęcia wpływa m.in. niepewność, czy zwierzę, które zostało zabrane ze swojego domu i pozbawione kontaktu ze swoim dotychczasowym opiekunem, będzie w stanie zaadaptować się bez uszczerbku na swoim dobrostanie w nowych warunkach – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czytaj więcej

Komornicza licytacja zwierząt domowych

Zdaniem wnioskodawców również zwierzęta gospodarskie nie przedstawiają istotnej wartości w przypadku próby prowadzenia z nich egzekucji komorniczej.  – Egzekucja ze zwierząt gospodarskich jest dla komorników trudna, rzadko w praktyce prowadzona. Komornicy nie mają co do zasady warunków do tego, żeby przechowywać te zwierzęta, brak też zainteresowania ewentualnych nabywców kupnem zwierząt zajętych przez komornika. W efekcie zwierzęta te tracą bardzo na wartości w relatywnie krótkim czasie, a sam dłużnik, wobec którego przeprowadzona została egzekucja ze zwierząt gospodarskich, zostaje de facto pozbawiony narzędzi pracy, które mogłyby mu w dalszym czasie posłużyć do uzyskania dochodu umożliwiającego spłatę zadłużenia – przekonują posłowie.

Rolnik dłużnik świętą krową

Jak zwraca uwagę mec. Maciej Obrębski z kancelarii Obrębski Adwokaci i Radcowie Prawni, oprócz wyłączeń z art. 829, w przypadku dłużników prowadzących gospodarstwo obowiązują dodatkowe wyłączenia określone w art. 829[1] k.p.c. Z tego przepisu wynika m.in., że egzekucji nie podlegają również stada podstawowe zwierząt gospodarskich takich jak bydła mlecznego i mięsnego, koni, kóz, owiec, świń, drobiu, zwierząt futerkowych etc. a także np. stado użytkowe drobiu, co do którego zawarto umowę na dostawę ptaków z tego stada lub produktów pochodzących od tych ptaków, zwierzęta futerkowe, co do których hodowca zawarł umowę na dostawę skór czy rodziny pszczele.

 – W świetle projektowanej nowelizacji art. 829 [1] w zakresie dotyczącym wyłączenia zwierząt spod egzekucji, stałby się zbędny (pkt 1-5), albowiem art. 829 w nowym brzmieniu wyłączy wszystkie zwierzęta spod egzekucji – wskazuje mec. Obrębski.  – Zgadzam się, że egzekucja zwierząt gospodarskich napotyka w praktyce trudności, w szczególności związane z ich zabezpieczeniem na czas trwania zajęcia. Przepisy w tym zakresie można jednak poprawić. Nie można jednak w ogóle wyłączać zwierząt z egzekucji, gdyż doprowadzi to do nadmiarowej i nieuprawnionej ochrony dłużników. W praktyce dojdzie do sytuacji, w której rolnik-dłużnik, prowadzący fermę z kilkunastoma tysiącami sztuk drobiu będzie mógł nadal swobodnie gospodarować, nie zważając na rosnące zadłużenie, a wierzyciel będzie bezradny. Wskutek tej nowelizacji dotychczasowy problem jednej krowy, urośnie do rangi „świętej krowy”, którą będzie sam rolnik-dłużnik – wskazuje mec. Obrębski, który dodaje, że choć rolnicy pełnią bardzo ważną rolę w gospodarce i bezpieczeństwie żywnościowym państwa, to nie mogą stać zupełnie ponad prawem – dodaje adwokat.

Także zdaniem Sądu Najwyższego, o ile można zgodzić się z postulatem wyłączenia spod egzekucji wszystkich zwierząt domowych, to brak jest argumentów za objęciem zwolnieniem wszystkich zwierząt, w szczególności hodowlanych, w tym składających się na duże, przemysłowe gospodarstwa rolne (np. mleczarskie, fermy drobiu czy stadniny koni arabskich).

Czytaj więcej

Berkowicz: Ustawa? Ani jedna norka na tym nie skorzysta

Jak tłumaczy poseł Przemysław Wipler, wyłączenie spod egzekucji wszystkich zwierząt, w tym hodowlanych, jest zabiegiem celowym. – Zwierzęta, dopóki nie zostaną sprzedane, są obciążeniem i kosztem, a nie aktywem. Jasnym jest, jeśli ktoś posiada fermę kaczek i gęsi, to wartością nie są hodowane zwierzęta, które trzeba utrzymać, lecz pieniądze uzyskane z tytułu sprzedaży – tłumaczy poseł Wipler, który też zapowiada złożenie autopoprawki, zawierającej również propozycję uchylenia art. 829[1] pkt 1-5. 

Nie ulega wątpliwości, że przepis art. 829 kodeksu postępowania cywilnego, który określa składniki majątku niepodlegające egzekucji, które mają zapewnić minimum egzystencji dłużnika jest po części archaiczny. Zgodnie z pkt 3 tego przepisu egzekucji nie podlegają bowiem jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono