PKW reaguje na fake newsy przed niedzielnymi wyborami. Chodzi m.in. o mObywatela

W najnowszym komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza odniosła się do nieprawdziwych informacji dotyczących wyborów prezydenckich, które odbędą się w najbliższą niedzielę 18 maja.

Publikacja: 15.05.2025 08:43

PKW reaguje na fake newsy przed niedzielnymi wyborami. Chodzi m.in. o mObywatela

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

mat

W komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia wątpliwości dotyczące trzech kwestii. Po pierwsze jednoznacznie wskazuje, że podczas niedzielnego głosowania wyborcy mają możliwość potwierdzania swojej tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel.

Potwierdzenie tożsamości za pomocą aplikacją mObywatel

„Przygotowana i udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji funkcjonalność aplikacji mObywatel umożliwia potwierdzanie autentyczności, ważności, integralności lub pochodzenia okazywanego dokumentu i zweryfikowanie poprawności jej funkcjonowania. Jest to efekt wprowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji aktualizacji aplikacji, zapewniającej zdecydowanie wyższy poziom potwierdzenia autentyczności, ważności, integralności lub pochodzenia prezentowanego przez wyborcę do weryfikacji dokumentu mobilnego niż dotychczas stosowane we wcześniej przeprowadzanych wyborach potwierdzanie opierające się wyłącznie na zabezpieczeniu wizualnym tego dokumentu. Według Ministerstwa Cyfryzacji weryfikacja tożsamości wyborcy tą metodą ogranicza potencjalne ryzyko uznania sfałszowanego mDowodu za prawdziwy i nie wymaga korzystania z dodatkowych urządzeń i dostępu do Internetu oraz jest zgodna z obowiązującą ustawą” - czytamy.

PKW zaznacza, że członkowie komisji mogą w razie wątpliwości korzystać z wszelkich dostępnych metod weryfikacji, a w razie braku możliwości weryfikacji wyborcy komisja odmówi wydania karty do głosowania.

Czytaj więcej

Co z mObywatelem w wyborach prezydenckich? Nowa uchwała PKW

Tylko jedno zaświadczenie o prawie do głosowania

W komunikacie zdementowano informację o rzekomej możliwości uzyskania przez jednego wyborcę więcej niż jednego zaświadczenia o prawie do głosowania (więcej niż jednego zaświadczenia na pierwsze głosowanie i więcej niż jednego na ponowne głosowanie). Jak wskazuje bowiem PKW, wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, jest skreślany ze spisu wyborców, w którym był ujęty. Nie ma zatem możliwości pobrania przez niego kolejnego zaświadczenia o prawie do głosowania.

PKW zauważyła również, iż obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek zwrócić szczególną uwagę, czy przedkładany jest oryginał zaświadczenia, tj. czy na zaświadczeniu umieszczony został hologram z nadrukiem „PRP 2025”, którym są one zabezpieczone. Ewidencję wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania prowadzi się w Centralnym Rejestrze Wyborców. Dodatkowo każda gmina ma obowiązek rozliczenia się ze wszystkich otrzymanych hologramów zabezpieczających zaświadczenia.

Jednocześnie poinformowano, iż na zaświadczeniu o prawie do głosowania nie wskazuje się, na którego kandydata wyborca oddaje głos. Takie nieprawdziwe informacje również pojawiły się w Internecie.

Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich

Trzecia kwestia, na którą zwraca uwagę PKW, to sposób głosowania w wyborach. Jak przypomniano, głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska wyłącznie jednego wybranego kandydata. Postawienie znaku „X”  w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata skutkuje nieważnością tego głosu.

Czytaj więcej

Jak zagłosować w wyborach prezydenckich 2025? Jak oddać ważny głos?

W komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia wątpliwości dotyczące trzech kwestii. Po pierwsze jednoznacznie wskazuje, że podczas niedzielnego głosowania wyborcy mają możliwość potwierdzania swojej tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel.

Potwierdzenie tożsamości za pomocą aplikacją mObywatel

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr