... potem spłata...
Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia (Rada Ministrów, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane, może ten termin odpowiednio przedłużyć). Wcześniejsza spłata, zgodnie ze wzorem umowy, jest możliwa wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu z odpowiednim urzędem pracy.
... lub umorzenie
Najważniejsze jest jednak, że tej pożyczki (wraz z odsetkami) mikroprzedsiębiorca nie musi spłacić. Na jego wniosek urząd umorzy pożyczkę, pod warunkiem że przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki. Zgodnie ze wzorem umowy, pożyczkobiorca powinien złożyć wniosek o umorzenie w terminie 14 dni od spełnienia tego warunku, tj. w terminie 14 dni od zakończenia ww. trzymiesięcznego okresu. We wniosku będzie musiał oświadczyć – pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń – że prowadził działalność gospodarczą przez trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki. Niespełnienie tego warunku albo niezłożenie wniosku spowoduje obowiązek spłaty pożyczki zgodnie z harmonogramem ustalonym przez urząd pracy.
Zgodnie z zasadami ubiegania się o środki Funduszu Pracy na uzyskanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy zamieszczonymi na rządowej stronie internetowej, opóźnienie w spłacie co najmniej dwóch rat może być podstawą wypowiedzenia umowy pożyczki. Wówczas pożyczkobiorca musi spłacić pożyczkę w terminie 30 dni od dnia wypowiedzenia umowy.
Zgodnie z art. 15 zzd ust. 10 tarczy antykryzysowej przychód z tytułu umorzenia pożyczki na opisanych zasadach nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem autorki
Wioleta Biel, ekspert #EMPATOMATU, doradca podatkowy
Wątpliwości pojawiły się w przypadku spółki cywilnej, która nie ma osobowości prawnej. Ustawa Prawo przedsiębiorców w art. 4 ust. 2 wskazuje, iż „Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej". Należy to rozumieć jako wyraźne potwierdzenie, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, lecz są nimi jej wspólnicy. Zatem każdy ze wspólników może ubiegać się o pożyczkę odrębnie, przy założeniu, że indywidualnie spełnia warunki do jej uzyskania.