Czy sztuczna inteligencja naprawdę jest inteligentna

Nowe technologie, innowacje, sztuczna inteligencja to pojęcia nie tylko bardzo popularne w świecie biznesu, ale wręcz nadużywane. O tym, czym jest sztuczna inteligencja, mówi w rozmowie z Michałem Kołtuniakiem – Piotr Prajsner, założyciel i prezes Cloud Technologies.

Publikacja: 13.02.2020 16:00

Czy sztuczna inteligencja naprawdę jest inteligentna

Foto: AdobeStock

Może na początek spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy sztuczna inteligencja jest tym samym co ludzka, tylko że w komputerze?

Piotr Prajsner: Inteligencja ludzka to połączenie umiejętności zbierania informacji, łączenia faktów i używania wyobraźni. Już kilka lat temu najlepsze programy do gry w szachy udowodniły, że komputery są lepsze niż ludzie w wykorzystywaniu pierwszych dwóch atrybutów. Jednak wyobraźnia to wciąż domena człowieka, w której ludzie przeważają nad SI. Na dziś dzień, to co nazywamy sztuczną inteligencją, nie jest nawet blisko takiej kompetencji. Ciężko więc porównać te dwa zagadnienia, gdyż podobne nazewnictwo, nie oznacza podobnych możliwości. Faktycznie to, co dzisiaj potocznie określamy sztuczną inteligencją, jest zastosowaniem technologii maszynowego uczenia. To zdecydowanie węższa dziedzina, ale ma ona duży potencjał w praktycznym rozwiązywaniu wielu codziennie spotykanych wyzwań.

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą