Brak płatności od kontrahenta zagranicznego i co dalej

Odmienność procedur upadłościowych lub likwidacyjnych w kraju niewypłacalnego partnera biznesowego nie może być sama w sobie podstawą dla odmowy zaliczenia nieściągalnej wierzytelności lub jej odpisu aktualizacyjnego w koszty podatkowe.

Publikacja: 25.10.2020 08:23

Brak płatności od kontrahenta zagranicznego i co dalej

Foto: Adobe Stock

Z problemem nieterminowych płatności polscy przedsiębiorcy zmagają się od lat, jednak wybuch pandemii Covid-19 sprawił, że skala tego problemu narasta. Z uwagi na międzynarodowy charakter koronawirusa coraz większa część z przeterminowanych płatności dotyczy kontrahentów zagranicznych. Jest to o tyle istotne, że w przypadku transakcji z przedsiębiorcami zagranicznymi zidentyfikowanie i udokumentowanie wierzytelności nieściągalnych najczęściej stanowi realny problem dla firmy. Może to wynikać zarówno z odmienności przepisów prawa, jak i procedur obowiązujących w kraju dłużnika. Warto w takich przypadkach pamiętać, że zgodnie z poglądami orzecznictwa i organów skarbowych, odmienność procedur upadłościowych lub likwidacyjnych w kraju niewypłacalnego kontrahenta nie może być sama w sobie podstawą dla odmowy zaliczenia nieściągalnej wierzytelności lub jej odpisu aktualizacyjnego w koszty podatkowe.

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą