Rozruch technologiczny nie oznacza, że rusza działalność

Celem działania przyszłego wytwórcy energii w okresie rozruchu źródła energii nie jest zysk, lecz przeprowadzenie prób i weryfikacji, czy źródło to zostało prawidłowo wybudowane i czy nadaje się do ciągłej i bezpiecznej pracy.

Publikacja: 22.04.2020 02:00

Rozruch technologiczny nie oznacza, że rusza działalność

Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii, poza wyjątkami przewidzianymi przez ustawodawcę, wymaga uzyskania stosownej koncesji. Jednym z etapów poprzedzających wystąpienie z wnioskiem o jej wydanie jest przeprowadzenie niezbędnych prób i sprawdzeń, co następuje w trakcie rozruchu technologicznego. W przypadku źródeł energii będzie wymagało to, co do zasady, współpracy z operatorem danego rodzaju sieci, na którym to tle powstają wątpliwości prawne – w szczególności, czy koncesjonowani operatorzy mogą współpracować z podmiotami nieposiadającymi stosownych koncesji, jak również, czy możliwe jest wytwarzanie energii w źródle przed uzyskaniem pozwolenia na jego użytkowanie.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty