Tarcza antykryzysowa: jak uzyskać wsparcie na ratowanie lub restrukturyzację firmy

Kolejna w szeregu ustawa stara się przeciwdziałać skutkom gospodarczym Covid-19. Na jej podstawie przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc w walce z kryzysem. Sprawdźmy krok po kroku, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie.

Publikacja: 26.11.2020 17:00

Tarcza antykryzysowa: jak uzyskać wsparcie na ratowanie lub restrukturyzację firmy

Foto: Adobe Stock

Ekonomiczne skutki pandemii Covid-19 trawią kolejne sektory gospodarki. Skuteczność walki przedsiębiorców z trudnościami finansowymi często uzależniona jest od odpowiedniego otoczenia prawnego. Ogólny kształt tkanki prawnej mającej na celu wspomóc przedsiębiorców w przełamywaniu sytuacji kryzysowych został zawarty w programie rządowym z 22 lipca 2014 r. o tytule Polityka Nowej Szansy (PNS). Wśród jego założeń znalazło się zapewnienie dostępu do pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorców. W przeciągu następnych kilku lat obserwowaliśmy ze wszech miar kręte drogi, którymi podążały akty prawne lepiej lub gorzej realizujące ten cel. Gospodarcze skutki pandemii ewokowały potrzebę prędkiej i daleko zasobniejszej aniżeli wcześniej pomocy dla przedsiębiorców w kryzysie. Owocem prac legislacyjnych jest ustawa z 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (dalej jako: „Ustawa"). Nastawmy zatem przyrządy nawigacyjne na cel pt. „uzyskanie pomocy" i prześledźmy najważniejsze elementy Ustawy.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił