Dane osobowe: sankcje administracyjne za monitoring budynków

Nadzór wideo jest zgodny z prawem, jeśli jest konieczny do osiągnięcia celu wynikającego z prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez administratora danych lub osobę trzecią. Uzasadniony interes musi istnieć w rzeczywistości, nie może być fikcyjny lub spekulatywny.

Aktualizacja: 11.04.2021 08:40 Publikacja: 11.04.2021 00:01

Dane osobowe: sankcje administracyjne za monitoring budynków

Foto: Adobe Stock

Stosowanie kamer i monitorowanie terenu wewnątrz oraz wokół budynku jest powszechną praktyką. Właściciele lub zarządcy budynków lub terenów przywykli do stosowania środków optycznych lub audiowizualnych w celu ochrony mienia lub ochrony życia i zdrowia osób. Monitoring nie zawsze jednak jest stosowany w zgodzie z przepisami prawa. W szczególności zaniechanie realizacji obowiązków wynikających z RODO może skutkować dotkliwymi następstwami w postaci kary administracyjnej nałożonej przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (w skrócie: „PUODO"). Wysokość kar zależy od rodzaju przewinienia i może wynieść w najgorszych przypadkach do 10 mln euro, a nawet do 2 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego przedsiębiorcy, przy czym zastosowanie ma kwota wyższa (art. 83 RODO).

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt