Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę może być skutkiem różnych zdarzeń prawnych, np. sprzedaży, zawarcia i rozwiązania umowy dzierżawy, przekształcenia zakładu w spółkę, odziedziczenia zakładu wskutek śmierci pracodawcy będącego osobą fizyczną, przekształcenia zakładu spółdzielni w samodzielną spółdzielnię lub wynikiem działania przepisów prawnych i decyzji administracyjnych.
[srodtytul]Trzeba zawiadomić[/srodtytul]
Dotychczasowy i nowy pracodawca mają obowiązek poinformować pracowników, najpóźniej na 30 dni przed planowanym terminem przejęcia, o terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę oraz o przyczynach przejęcia. Zgodnie z dotychczasowymi poglądami zawiadomienie powinno nastąpić na piśmie wystosowanym oddzielnie do każdego pracownika lub za pomocą pisma podanego do wspólnej wiadomości całej załogi, za potwierdzeniem jednak otrzymania tej informacji przez każdego z pracowników.
W takim piśmie powinna się znajdować wiadomość dotycząca przewidywanego terminu przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. Pismo powinno podawać także informacje o przyczynach zmian oraz jego prawne, ekonomiczne oraz socjalne skutki dla pracowników. Ma także zawierać treści dotyczące zamierzonych działań w kwestii warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.
[srodtytul]Zmiany dokonują się automatycznie...[/srodtytul]