Na to pytanie trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Z pewnością, w przypadku dobrze przemyślanego procesu transakcyjnego M&A, zdecydowanie łatwiej wychwycić ryzyka związane z nabywanym przedsiębiorstwem lub udziałami czy akcjami. Taki proces musi być przeprowadzony przez specjalistów w swojej dziedzinie, którzy jednocześnie posiadają cenną umiejętność integracji oraz współpracy z innymi specjalistami. Należy jednoznacznie stwierdzić, iż nawet najbardziej starannie zaplanowany i przeprowadzony proces wiąże się z pewnym ryzykiem, w szczególności, gdy w firmie nie był właściwie wdrożony proces zgodności działalności z powszechnie obowiązującymi zasadami (tzw. Compliance).
Przykładowo, jeżeli przedsiębiorca planuje dokonać podziału spółki w ten sposób, że na inny podmiot zostanie przeniesiona pewna część działalności przedsiębiorstwa, to należy zbadać, czy stanowi ona zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Przyjęcie błędnych założeń w tym zakresie może spowodować rozszerzenie odpowiedzialności za zaległości podatkowe po stronie podmiotu przejmującego. Ponadto w przypadku, gdy przenoszona część przedsiębiorstwa nie będzie uznana za ZCP, to transakcja ta przestanie być neutralna podatkowo, zarówno na gruncie podatku VAT, jak i CIT. Jednakże takie ryzyka mogą być wyeleminowane już na etapie planowania transakcji. Dodatkowo, spółka dzielona może wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji w celu uzyskania dodatkowej ochrony.
Mimo to, korzyści płynące z integracji przedsiębiorstw i podejmowania wspólnych przedsięwzięć warte są podjęcia tego ryzyka.
Jakie są główne, zdefiniowane ryzyka i jak można im zapobiec?
Podstawowe ryzyka dotyczą sfery prawnej, podatkowej, księgowej, organizacyjnej oraz środowiskowej. Z tego też względu istotne jest zaplanowanie z odpowiednim wyprzedzeniem czasu przebiegu całej transakcji, w szczególności, gdy nie jesteśmy pewni, czy w przedsiębiorstwie został prawidłowo wdrożony proces Compliance. Odpowiednie przygotowanie oraz zaplanowanie przeprowadzenia transakcji stanowi tylko część działań, jakie powinien przeprowadzić świadomy nabywca. Rekomendowane jest sformułowanie długiej listy potencjalnych kandydatów stanowiących przedmiot transakcji (tzw. long list), wybór kandydatów do badania due dilligence (tzw. short list) oraz metodyki badania poprzez stworzenie dla niego właściwych warunków aż do samego przeprowadzenia badania. Wskazane działania mają służyć właściwemu i relatywnie bezpiecznemu przebiegowi transakcji oraz powinny wspierać działania formalne, jakimi są, m.in., zawarcie stosownych umów o zachowaniu poufności, wystosowanie listu intencyjnego czy dalej idących uzgodnień (tzw. memorandum of understanding) aż po samo zawarcie właściwej umowy, uwzględniającej szczegółowo kwestię odpowiedzialności zbywcy za przedmiot transakcji. Niezmiernie istotny jest również proces poakwizycyjny. Na ten proces składa się adaptacja działającego przedsiębiorstwa do nowych warunków, w szczególności płaszczyźnie kadrowej,, oraz audyt końcowy, służący ustaleniu, w jakim stopniu zostały zrealizowane strategiczne cele samej transakcji. Dopiero tak przeprowadzony proces, gdzie na każdym etapie angażowani są właściwi specjaliści z obszaru prawa, podatków, księgowości, może ograniczyć w istotny sposób ryzyko nabywcy, niezależnie od tego, czy przedmiotem transakcji jest przedsiębiorstwo (tzw. asset deal), czy nabycie udziałów lub akcji (tzw. share deal).
Z kolei, z podatkowego punktu widzenia istotne ryzyko wiąże się z możliwością ograniczenia zasady neutralności podatkowej fuzji i przejęć (art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT). Zasada ta zakłada, że przy połączeniu lub podziale spółka przejmująca nie uzyskuje przychodu z tytułu nadwyżki wartości majątku, otrzymanego od spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów. Jeżeli jednak transakcja taka nie będzie miała uzasadnienia ekonomicznego, to organy przyjmą, że jej głównym lub jednym z głównych celów jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 10 ust. 4 i 4a ustawy o CIT). W konsekwencji spółka przejmująca będzie zobowiązana do odprowadzenia podatku od wartości nadwyżki przejętego majątku. Aby temu zapobiec, podmioty planujące M&A powinny zadbać o dokładne udokumentowanie transakcji.