W związku z dynamicznym rozwojem sektora usług i przeobrażeniami w procesie pracy coraz częściej jej rezultatami są dobra niematerialne – utwory posiadające określoną wartość ekonomiczną. Tymczasem wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z doniosłości kwestii związanej z własnością intelektualną pracowników i nie reguluje jej w zawieranych umowach o pracę. W sytuacji, gdy przedmiot działalności gospodarczej immanentnie wiąże się z powstawaniem utworów, umiejętne zarządzanie rezultatami twórczej działalności pracowników świadczy o profesjonalizmie pracodawcy i świadomym budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Rejestr utworów pracowniczych jest jednym z podstawowych narzędzi umożliwiających osiągnięcie tego celu.
Z chwilą przyjęcia
Podstawową zasadę dotyczącą kwestii pracowniczych praw autorskich reguluje art. 12 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 666 ze zm.; dalej: u.p.a.). Zgodnie z tym przepisem pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do utworów stworzonych przez pracownika w związku z wykonywaniem obowiązków ze stosunku pracy z chwilą przyjęcia utworu w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.
Własny wzór
Ustawa nie wprowadza pojęcia rejestru utworów pracowniczych, a tym bardziej nie kreuje obowiązku ich ewidencjowania. Brak wyraźnej podstawy prawnej nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pracodawca zdecydował się na prowadzenie rejestru utworów pracowniczych. Będzie on stanowił usystematyzowaną bazę danych zawierającą utwory stworzone przez pracowników w ramach wykonywania przez nich obowiązków pracowniczych.
Korzyść 1. Wiedza, że utwór powstał
Pozornie pierwsza z korzyści wynikających ze stworzenia i prowadzenia rejestru utworów pracowniczych może się wydawać nieistotna, a nawet nieco trywialna. Niemniej jednak ustalenie, czy dany przejaw twórczości pracownika wykazuje cechy utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 u.p.a. jest kluczowe dla określenia zakresu uprawnień pracodawcy oraz ochrony pracownika jako twórcy.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 u.p.a. utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Sąd Najwyższy doprecyzował ustawowe cechy utworu wskazując, że jest to „kreacyjny, subiektywnie nowy, oryginalny wytwór intelektu" (por. wyroki SN: z 5 lipca 2002 r., III CKN 1096/00; z 22 czerwca 2010 r., IV CSK 359/09).