Zmiany w przepisach postuluje m.in. Polska Izba Przedsiębiorców Branży Pogrzebowej. Chodzi zwłaszcza o pochówki, sprawy związane z wypłatą zasiłku pogrzebowego i transport zwłok z zagranicy. Izba argumentuje, że obecna [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80657]ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych (DzU z 2000 r. nr 23, poz. 295 ze zm.)[/link] ma prawie 50 lat.
Izba wskazuje na utrudnienia w sprowadzaniu zwłok Polaków. [b]Trzeba załatwiać wiele formalności zarówno przy przewozie zwłok na terenie kraju, jak i ich transporcie z zagranicy. Trwa to kilka dni, ponieważ trzeba załatwić odpowiednie dokumenty w konsulatach i zgody na tranzyt.[/b]
Izba chce, aby Polska wreszcie przystąpiła do konwencji berlińskiej z 1937 r., która reguluje te sprawy.
– Każde pozyskanie dokumentów generuje dodatkowe koszty (opłaty konsularne, transport ciała z miejsca odbioru do konsulatu itp.). Tymczasem tam, gdzie przestały istnieć przejścia graniczne, nawet nie ma kto sprawdzać wymaganych przez nasze przepisy dokumentów – mówi Dariusz Dutkiewicz, dyrektor biura PIPBP. Podkreśla, że większość krajów UE stosuje tzw. paszport pośmiertny, na podstawie którego dokonuje się szybkiego transportu zwłok.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznaje, że nie jesteśmy stroną konwencji berlińskiej.