Rodzice czytelniczki będącej mężatką zamierzają darować jej pieniądze na kupno mieszkania. Chcą jednak, by stanowiło ono wyłącznie jej własność. Czytelniczka pyta, jakich formalności trzeba dopełnić, by tak się stało. Czy konieczne będzie podpisanie intercyzy o rozdzielności majątkowej? Nie chciałaby tego mężowi proponować, by nie popsuć stosunków w małżeństwie.
[srodtytul]Intercyza niepotrzebna[/srodtytul]
Jeśli mieszkanie zostanie kupione w całości za pieniądze darowane przez rodziców, to będzie ono należało do majątku osobistego czytelniczki. Wynika to bezpośrednio z art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Reguła bowiem jest taka, że dobra (w tym pieniądze) odziedziczone i otrzymane jako darowizna w trakcie małżeństwa należą do majątków w osobistych (odrębnych) małżonków, chyba że spadkodawca lub darczyńca zastrzegł wyraźnie, iż jego wola jest inna. Więcej: do majątku osobistego wchodzą także dobra nabyte w zamian za składniki majątku osobistego. Jeśli więc np. mąż sprzeda udział w odziedziczonym domu i za uzyskane pieniądze kupi mieszkanie, to należy ono do jego majątku osobistego. Jest to tzw. zasada surogacji.
Dlatego mieszkanie czytelniczki kupione za darowane przez rodziców pieniądze będzie jej wyłączną własnością, jej majątkiem osobistym automatycznie. Nie będzie potrzebne podpisywanie intercyzy z mężem.
W takim wypadku jako kupująca w akcie notarialnym powinna figurować tylko ona. Notariusz zaś powinien uczynić w nim wzmiankę, że lokal mieszkalny został kupiony do jej majątku osobistego.