Każdego roku w Polsce zawieranych jest ok. 200 tys. małżeństw. Osoby, które chcą zdecydować się na ten ważny życiowy krok, powinny pamiętać o tym, że przed powiedzeniem sobie „tak", co może nastąpić zarówno w kościele, jak i w urzędzie, muszą dopełnić wielu formalności. Przede wszystkim mają obowiązek złożyć odpisy skróconych aktów urodzenia, a także dowodów ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli któryś z nich pozostawał wcześniej w takim związku.
Jeżeli Polak lub Polka chcą zawrzeć związek z cudzoziemcem, to ich partner musi przedstawić zaświadczenie, z którego będzie wynikać, że na podstawie jego prawa ojczystego nie ma przeszkód do tego, by zawarł on małżeństwo.
Po zawarciu nowego związku każdy z partnerów ma równe prawa i takie same obowiązki. W praktyce oznacza to, że małżonkowie są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Niedopuszczalne jest więc narzucanie swojej woli drugiemu partnerowi.
Z założeniem rodziny wiąże się też konieczność utrzymania jej pod względem ekonomicznym. Obowiązek ten ciąży na każdym z małżonków. Muszą go realizować zgodnie z własnymi siłami oraz możliwościami zarobkowymi i majątkowymi. Partnerzy mogą umówić się jednak, że tylko jeden z nich będzie zajmował się pracą zarobkową, a drugi będzie prowadził dom i wychowywał dzieci.
Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Następuje to z mocy prawa, a więc nie jest do tego konieczne żadne dodatkowe oświadczenie czy umowa podpisana przy zawarciu związku. Partnerzy mogą jednak umówić się, że każdy z nich samodzielnie będzie dysponował swoim majątkiem. W tym celu muszą oni odwiedzić notariusza i podpisać umowę o rozdzielności majątkowej. Jeżeli nie będą w stanie dojść w tym zakresie do porozumienia, to na wniosek jednego z nich orzeczenie w tym zakresie może wydać sąd.