Pracownicy ośrodków adopcyjnych mieli odpowiednie wykształcenie i przygotowanie zawodowe. NIK zwrócił jednak uwagę na przedłużające się postępowania adopcyjne, zbyt długi czas oczekiwania na szkolenia dla osób chcących przysposobić dzieci, a także naruszanie przez ośrodki adopcyjne ustawy o ochronie danych osobowych. Negatywny wpływ na działalność ośrodków miał brak kontroli i monitoringu ich działalności, a także nieopracowanie programu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w ramach strategii rozwoju województwa dolnośląskiego.
Przewlekłość postępowania adopcyjnego
Długotrwałe procedury związane z uregulowaniem stanu prawnego dziecka i przygotowaniem rodziców do przysposobienia to problemy przewlekłości postępowania adopcyjnego.
W badanym okresie czas trwania postępowań adopcyjnych był zróżnicowany. W skrajnych przypadkach dochodził do 1,5 roku. Przyczyną faktu były długotrwałe procedury związane z uregulowaniem stanu prawnego dziecka wskazanego do adopcji oraz z przygotowaniem kandydatów na rodziców adopcyjnych. Z drugiej strony, wpływ na czas trwania postępowań miały oczekiwania kandydatów na rodziców adopcyjnych dotyczące wieku i stanu zdrowia dziecka.
Ustawa o wspieraniu rodziny nie określa czasu trwania postępowania adopcyjnego. Jednak w ocenie NIK - z uwagi na dobro dziecka wskazane jest usprawnienie jego przebiegu.
Przekroczenie terminów
We wszystkich kontrolowanych ośrodkach inspektorzy stwierdzili przekroczenia terminów kwalifikowania dzieci do przysposobienia, pomimo uregulowanego statusu prawnego.