Reklama
Rozwiń

Pomoc społeczna nie może reagować na przemoc w rodzinie

- Funkcjonariusze Policji skutecznie reagują na zjawisko przemocy w rodzinie, ponieważ otrzymali ku temu odpowiednie narzędzia. W podobne należy wyposażyć pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej – apeluje Rzecznik Praw Dziecka do Ministrów: Sprawiedliwości oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Aktualizacja: 06.07.2016 14:19 Publikacja: 06.07.2016 14:06

Pomoc społeczna nie może reagować na przemoc w rodzinie

Foto: www.sxc.hu

W wystąpieniu generalnym Marek Michalak zwraca uwagę, że pracownicy pomocy społecznej aktywnie działają w zakresie wszczynania procedury Niebieskie Karty, jednakże instytucją, która najczęściej uruchamia procedurę „Niebieskie Karty" jest Policja. Jej udział w wypełnianiu formularzy „Niebieska Karta-A" w 2014 roku wyniósł aż 79 proc.

- Wynika to m.in. z faktu, iż dla policjantów wypracowano narzędzia pozwalające na oszacowanie ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą domową oraz algorytmy wskazujące na sposób postępowania w przypadku podejrzenia przemocy – zauważa Rzecznik Praw Dziecka. W podobne wyposażono pracowników szkół, placówek oświatowych oraz ochrony zdrowia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono