Rząd przyjął wczoraj przygotowany w MSWiA projekt noweli prawa o aktach stanu cywilnego, który wprowadza na nie swego rodzaju amnestię.
Problem powstał po 7 sierpnia 2005 r., bo wtedy trzeba było zacząć organizować konkursy na stanowiska kierowników urzędów stanu cywilnego i ich zastępców. Tymczasem według danych MSWiA więcej niż połowę (ponad 357) zatrudniono bez konkursu, na podstawie uchwał rad gmin.Udzielili oni tysięcy ślubów cywilnych, które mogą być na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podważane (z powodu przyjęcia oświadczeń małżonków przez osobę nieuprawnioną).
Amnestia je zalegalizuje, a także inne czynności, jak przyjęcie oświadczenia woli o uznaniu dziecka, testamenty, zmiany imion i nazwisk. Pozostawia się bez zmian zasadę, że czynności rejestracji stanu cywilnego dokonuje kierownik USC lub jego zastępca. Funkcję kierownika USC z mocy prawa pełni wójt lub burmistrz (prezydent). Może obowiązki te powierzyć innej osobie. Ustawa precyzuje kwalifikacje, jakie powinien mieć kierownik USC i jego zastępca, oraz kwestie opłat za ich czynności.