[b]Zamierzam skierować do sądu pozew o rozwód przeciwko małżonce. O czym, oprócz orzeczenia rozwodu, decyduje sąd?[/b] – pyta czytelnik.
Jeżeli strony postępowania mają małoletnie dzieci, sąd rozstrzyga obowiązkowo o władzy rodzicielskiej nad nimi, a także orzeka, jak każdy z małżonków będzie łożył na ich utrzymanie i wychowanie. Sąd w wyroku rozwodowym ma obowiązek unormować kwestię alimentów na każde dziecko z osobna. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi może zostać powierzone jednemu z rodziców przy ograniczeniu jej drugiemu do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka.
Jeśli sąd powierzy wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, musi też określić w wyroku konkretnie, do jakich obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka ogranicza władzę rodzicielską drugiego z rodziców.
Jeśli strony postępowania o rozwód zajmują wspólne mieszkanie, sąd orzeka również o sposobie korzystania z niego przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.
Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku rozwodowym orzec także o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeśli drugie z nich wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków, sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierzona została władza rodzicielska. Gdyby jeden z małżonków swym nagannym zachowaniem uniemożliwiał wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję.