Do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji [link=http://]kodeksu pracy[/link] przygotowany przez resort pracy. Tym razem zaproponowano zmianę przepisów dotyczących uprawnień rodzicielskich ojców przysposabiających dzieci. Obecne dyskryminują ich w dostępie do urlopu ojcowskiego. Zwracali na to uwagę rzecznicy praw dziecka i praw obywatelskich. Oczywiście obecnie przysposabiający, tak jak rodzic biologiczny, może wystąpić o urlop ojcowski. Tyle tylko, że tata biologiczny może skorzystać z tego urlopu od urodzenia się dziecka do ukończenia przez nie 12. miesiąca życia. Tata adoptujący też może wziąć siedem dni wolnego, zanim ukończy ono 12 miesięcy. Tymczasem procedura sądowa związana z przysposobieniem i uzyskaniem prawomocnego postanowienia orzekającego przysposobienie bywa długotrwała i często się kończy, gdy dziecko już ma ukończony pierwszy rok życia. Z tego powodu tylko niewielka część pracowników, którzy zdecydują się na przyjęcie dziecka, może skorzystać z uprawnień, jakie ma zapewnione biologiczny ojciec. Ponadto ci, którzy przysposobią dziecko mające więcej niż 12 miesięcy, nie mają dodatkowych dni wolnych, by zacieśnić więź rodzicielską. Rząd chce to zmienić.

[b]Zaproponowano, by przyznać prawo do urlopu ojcowskiego pracownikowi adoptującemu dziecko w ciągu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji[/b] – nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie siódmego roku życia. Po przysposobieniu dziecka do lat dziesięciu, któremu został odroczony obowiązek szkolny, ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu w ciągu 12 miesięcy od postanowienia sądu.

Proponuje się, by przysposabiający mogli skorzystać z ojcowskiego na nowych zasadach od 1 stycznia 2011 r. w wymiarze jednego tygodnia, a od 1 stycznia 2012 r. w wymiarze dwóch tygodni.