Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, który przygotowało Ministerstwo Pracy. Wkrótce trafi on do Sejmu.
Rząd chce wprowadzić rozwiązania, które pozwolą na utrzymanie dzieci potrzebujących opieki w ich naturalnym środowisku, czyli w rodzinach. Oznacza to przekształcenie obecnych placówek opiekuńczo-wychowawczych w małe placówki, w których warunki życia będą zbliżone do domowych. Docelowo powinno w nich przebywać nie więcej niż 14 dzieci, których wiek nie będzie niższy niż dziesięć lat. Zamiar taki ma być wprowadzany stopniowo. Od wejścia w życie ustawy w placówkach nie będą mogły być umieszczane dzieci poniżej siódmego roku życia, a po upływie czterech lat od wejścia w życie ustawy dzieci poniżej dziesiątego roku życia.
W projekcie zawarte jest pojęcie "rodzina zastępcza" spokrewnionej z dzieckiem. Ustawa nie będzie określać liczby dzieci, którym taka rodzina będzie mogła zapewnić opiekę, ma to zależeć od jej sytuacji i stopnia pokrewieństwa. W rodzinach zastępczych zawodowych i niezawodowych będzie można umieszczać do trojga dzieci, limit ten będzie mógł być przekroczony dla dobra rodzeństwa.
Projekt określa szczegółowo kwestie organizacji rodzin zastępczych zawodowych, przesłanki, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o status rodziny zastępczej, itp.
Projekt zawiera także propozycje wysokości wynagrodzenia zawodowych rodzin zastępczych oraz osób prowadzących rodzinny dom dziecka. Osobom tym przysługiwać ma wynagrodzenie miesięczne w wysokości nie niższej niż 2000 zł brutto, a w rodzinie zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego wynagrodzenie nie niższe niż 2600 zł brutto.