Rzecznik praw dziecka wystąpił do ministra spraw wewnętrznych z prośbą o podjęcie wzmożonych działań, zmierzających do zapewnienia dzieciom niezbędnej ochrony przed wykorzystywaniem do żebractwa.
- Okres letni to czas, gdzie zjawisko to jest szczególnie nasilone - podkreśla rzecznik. - Na ulicach miast, zwłaszcza w miejscach szczególnie ruchliwych np. w okolicach centrów handlowych czy środkach komunikacji miejskiej, można spotkać żebrzące osoby włączające w ten proceder dzieci. Pozostawione bez opieki starsze dzieci, natarczywie domagają się od osób pieniędzy, odrzucając niekiedy oferowane żywność lub inną formę pomocy - dodaje.
Wykorzystywanie dzieci do żebractwa stanowi szczególną formę przemocy. określoną w art. 19 Konwencji o Prawach Dziecka - prawo dziecka do ochrony przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem i innym złym traktowaniem.
W ocenie rzecznika w celu ograniczenia żebractwa wśród dzieci, konieczne jest podjęcie ścisłej współpracy Policji z instytucjami administracji państwowej, samorządowej oraz z sądami rodzinnymi. Tylko bowiem kompleksowe działania w tym zakresie, dają szanse na maksymalne ograniczenie tego negatywnego zjawiska.
Mając powyższe na uwadze, rzecznik zwrócił się do resortu spraw wewnętrznych o podjęcie — szczególnie w okresie wakacji — działań zmierzających do zapewnienia ochrony przed wykorzystywaniem dzieci do żebractwa.