Kobieta wystąpiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z wnioskiem o przyznanie świadczeń alimentacyjnych na rzecz jej małoletniej córki. MOPR wezwał kobietę do uzupełnienia formularza w zakresie określenia stanu cywilnego, w terminie czternastu dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
W odpowiedzi wnioskodawczyni oświadczyła, że wypełniła wniosek prawidłowo, również w zakresie swojego stanu cywilnego. W stosownej rubryce wpisała „nieprawna separacja”.
Prezydent miasta orzekając w sprawie, postanowił o pozostawieniu wniosku kobiety bez rozpoznania, z uwagi na nieprawidłowe określenie stanu cywilnego.
Wnioskodawczyni złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Stwierdziła, że nie posiada wyroku zmieniającego jej stan cywilny i nie wie od kogo Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie taki wyrok uzyskał.
SKO utrzymało w mocy decyzję prezydenta. Organ wskazał, że złożony przez kobietę formularz wniosku o alimenty zawierał nieprawidłowy wpis dotyczący jej stanu cywilnego. Jak wynika z wyroku sądu okręgowego, od kilkunastu lat jest ona osobą rozwiedzioną. Z tej przyczyny, z uwagi na niezastosowanie się do wezwania o uzupełnienie wniosku oraz z uwagi na zapisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, wniosek należało pozostawić bez rozpoznania.