Psychopata niszczy firmę od środka

Jeżeli organizacja zignoruje sygnały nadużyć i nie włączy działań zaradczych, może to spowodować trwały odpływ kadr, negatywny PR oraz niezagospodarowane wakaty.

Publikacja: 16.05.2024 04:30

Psychopata niszczy firmę od środka

Foto: Adobe Stock

Idealne pierwsze wrażenie, bombardowanie komplementami oraz obietnice złotych gór – tak „wąż w garniturze” wpełza do ogrodu firmy. Potem rozpoznaje kluczowych interesariuszy i ich osacza, a osoby – przeszkody skutecznie eliminuje. Na koniec zostawia spaloną ziemię.

– Wydawał się tak doskonały! Maniery, wygląd, elokwencja. Oczarował nas w trakcie rozmowy rekrutacyjnej i nadmuchał wielką bańkę oczekiwań – relacjonuje spotkanie z „psychopatą” dyrektor HR z branży finansowej. – Początek pracy też był bardzo rokujący. Proaktywność, innowacyjne pomysły oraz mocny nacisk na monetyzację uśpiły naszą uwagę i przykryły tym to, co działo się pod powierzchnią – przyznaje. – A tam, niestety, dopiero po czasie to odkryliśmy, była masa nadużyć: mobbing, zastraszanie, przemoc, nie tylko słowna, a także działania skrajnie nieetyczne, które mogły narazić firmę na ogromne kłopoty wizerunkowe i finansowe – dodaje z niekłamanym bólem.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy