Romans w pracy nie jest zakazany

Sam romans między pracownikami nie może stanowić podstawy rozwiązania umowy o pracę. Ale naruszenie obowiązków pracowniczych, w tym dopuszczenie się dyskryminacji, mobbingu czy molestowania – już tak.

Publikacja: 22.02.2024 02:00

Romans w pracy nie jest zakazany

Foto: Adobe Stock

Źródło wiedzy na temat tego, czy romans jest dozwolony w pracy, stanowi powszechnie obowiązujące prawo, a przede wszystkim kodeks pracy. Należy zwrócić uwagę, że zagadnienie romansu w pracy wchodzi po części w zakres unijnych regulacji antydyskryminacyjnych. Kodeks pracy implikuje takie antydyskryminacyjne regulacje unijne, dla przykładu sporządzoną 5 lipca 2006 r. w Strasburgu unijną Dyrektywę 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy (DzU UE L 2006.204.23) czy też Dyrektywę Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającą ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (DzU UE L 2000.303.16).

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?