Jakie ryzyka niesie za sobą rekrutacja z pomocą AI

Sztuczna inteligencja używana bezmyślnie w procesie rekrutacji może przynosić efekty odwrotne od zamierzonych. Na przykład błędy w danych szkoleniowych mogą skutkować dyskryminacją kandydatów, a nadmierne poleganie na algorytmach może pomijać istotne ludzkie cechy, wpływając negatywnie na różnorodność i poczucie sprawiedliwości.

Publikacja: 30.11.2023 02:00

Jakie ryzyka niesie za sobą rekrutacja z pomocą AI

Foto: Adobe Stock

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowy świat rekrutacji staje się coraz bardziej zaawansowany, oferując zarówno nowe perspektywy, jak i stawiając istotne wyzwania. Sztuczna inteligencja (AI)* wkracza do procesu rekrutacji, obiecując ułatwienia, ale także rodząc pytania o równość szans. Jak unikać potencjalnych pułapek i wykorzystać potencjał AI w sposób etyczny i zgodny z zasadą równego traktowania? Przyjrzymy się zarówno korzyściom, jak i możliwym zagrożeniom, które mogą wyniknąć z wykorzystania AI w rekrutacji. Przekonajmy się, jak odpowiednie zastosowanie sztucznej inteligencji może zrewolucjonizować proces rekrutacyjny, tworząc zróżnicowane, ale też bardziej sprawiedliwe i otwarte środowisko pracy dla wszystkich.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a