Jakie ryzyka niesie za sobą rekrutacja z pomocą AI

Sztuczna inteligencja używana bezmyślnie w procesie rekrutacji może przynosić efekty odwrotne od zamierzonych. Na przykład błędy w danych szkoleniowych mogą skutkować dyskryminacją kandydatów, a nadmierne poleganie na algorytmach może pomijać istotne ludzkie cechy, wpływając negatywnie na różnorodność i poczucie sprawiedliwości.

Publikacja: 30.11.2023 02:00

Jakie ryzyka niesie za sobą rekrutacja z pomocą AI

Foto: Adobe Stock

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowy świat rekrutacji staje się coraz bardziej zaawansowany, oferując zarówno nowe perspektywy, jak i stawiając istotne wyzwania. Sztuczna inteligencja (AI)* wkracza do procesu rekrutacji, obiecując ułatwienia, ale także rodząc pytania o równość szans. Jak unikać potencjalnych pułapek i wykorzystać potencjał AI w sposób etyczny i zgodny z zasadą równego traktowania? Przyjrzymy się zarówno korzyściom, jak i możliwym zagrożeniom, które mogą wyniknąć z wykorzystania AI w rekrutacji. Przekonajmy się, jak odpowiednie zastosowanie sztucznej inteligencji może zrewolucjonizować proces rekrutacyjny, tworząc zróżnicowane, ale też bardziej sprawiedliwe i otwarte środowisko pracy dla wszystkich.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił