Dla kogo urlop rodzicielski na nowych zasadach

Gdy dziecko urodziło się 26 kwietnia 2023 r. lub później, jego rodzice mogą dzielić się uprawnieniami według nowych reguł. A brak ubezpieczenia matki nie odbiera już ojcu prawa do urlopu rodzicielskiego.

Publikacja: 17.08.2023 07:17

Dla kogo urlop rodzicielski na nowych zasadach

Foto: Adobe Stock

- Czy przysługuje mi, jako ojcu dziecka, albo mojej żonie (matka dziecka) dziewięć tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego w sytuacji, gdy żona w okresie od stycznia 2022 r. do stycznia 2023 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w wymiarze 52 tyg. (20 – macierzyński i 32 – rodzicielski). Co w sytuacji, gdy żona obecnie jest w trzecim miesiącu ciąży i nie jest w zatrudnieniu (nie podlega ubezpieczeniu)? Czy ojciec dziecka ma prawo do urlopu rodzicielskiego? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze? Czy pracownik może wystąpić o część urlopu rodzicielskiego nieobejmującą pełnych tygodni? Czy ojciec dziecka korzystający z 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego może go przerwać w dowolnym czasie? – pyta czytelnik.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie