Badania okresowe unieważni pogorszenie stanu zdrowia

Gdy pracownik zgłosi problemy zdrowotne, które mogą wpływać na wykonywanie przez niego pracy, należy skierować go na badania lekarskie, aby ustalić, czy wciąż wolno go zatrudniać na dotychczasowym stanowisku.

Publikacja: 03.08.2023 07:11

Badania okresowe unieważni pogorszenie stanu zdrowia

Foto: AdobeStock

- Pracownik zwrócił się z prośbą o przesunięcie do innych obowiązków. Twierdzi, że nie jest w stanie wykonywać dotychczasowej pracy z powodów zdrowotnych. Na potwierdzenie przyniósł zaświadczenie od lekarza rodzinnego, z którego wynika, że nie może podnosić ciężkich przedmiotów, a to należy do jego podstawowych obowiązków na obecnym stanowisku. Czy muszę uwzględnić jego prośbę? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 229 § 4 kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Przy czym należy pamiętać, że badań lekarskich nie może przeprowadzić lekarz rodzinny, tylko np. lekarz, który posiada specjalizację w dziedzinie: medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny kolejowej, medycyny transportu, medycyny lotniczej lub higieny pracy. Wymagania kwalifikacyjne lekarzy określa § 7 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Prawo karne
Ważne dla kierowców: nowy typ przestępstwa od 1 października
Prawo karne
Kierowca autobusu przejechał 19-latkę. Usłyszał wyrok za zabójstwo
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy