Badania okresowe unieważni pogorszenie stanu zdrowia

Gdy pracownik zgłosi problemy zdrowotne, które mogą wpływać na wykonywanie przez niego pracy, należy skierować go na badania lekarskie, aby ustalić, czy wciąż wolno go zatrudniać na dotychczasowym stanowisku.

Publikacja: 03.08.2023 07:11

Badania okresowe unieważni pogorszenie stanu zdrowia

Foto: AdobeStock

- Pracownik zwrócił się z prośbą o przesunięcie do innych obowiązków. Twierdzi, że nie jest w stanie wykonywać dotychczasowej pracy z powodów zdrowotnych. Na potwierdzenie przyniósł zaświadczenie od lekarza rodzinnego, z którego wynika, że nie może podnosić ciężkich przedmiotów, a to należy do jego podstawowych obowiązków na obecnym stanowisku. Czy muszę uwzględnić jego prośbę? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 229 § 4 kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Przy czym należy pamiętać, że badań lekarskich nie może przeprowadzić lekarz rodzinny, tylko np. lekarz, który posiada specjalizację w dziedzinie: medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny kolejowej, medycyny transportu, medycyny lotniczej lub higieny pracy. Wymagania kwalifikacyjne lekarzy określa § 7 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów