Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca jak po grudzie

Urzędy wydają tysiące niezgodnych z prawem decyzji odmawiających udzielenia obcokrajowcom zezwolenia na pobyt na terytorium Polski. Często sprawy prowadzone są w sposób nieprawidłowy oraz przewlekły, a nawet z rażącym naruszeniem przepisów prawa.

Publikacja: 08.12.2022 01:14

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca jak po grudzie

Foto: Adobe Stock

Dane statystyczne jednoznacznie dowodzą, że z roku na rok rośnie liczba spraw dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Powodem takiego stanu rzeczy są przede wszystkim migracje obcokrajowców do Polski mające podłoże demograficzne i ekonomiczne, tj. lepsze niż w kraju pochodzenia możliwości zarobkowe, wyższy standard życia oraz możliwości edukacyjne.

W przypadku obywateli Białorusi, Ukrainy, a także poszczególnych państw Bliskiego Wschodu przyczynami migracji do Europy, w tym do Polski, są prześladowania oraz represje na tle politycznym, religijnym, etnicznym, wojna lub konflikt zbrojny, a także zagrożenie wojną lub konfliktem zbrojnym.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił