Granice kontroli pracownika zdalnego

Potrzeby firm w zakresie nadzoru nad osobami pracującymi zdalnie są inne niż w przypadku pracy stacjonarnej. Wprowadzając środki kontrolne należy zwrócić uwagę na wiele zasad, które wynikają nie tylko z projektowanej nowelizacji kodeksu pracy.

Publikacja: 30.11.2022 22:45

Granice kontroli pracownika zdalnego

Foto: Adobe Stock

Praca zdalna na dobre zadomowiła się w wielu firmach, jednak jej właściwa organizacja stanowi wyzwanie. Jednym z elementów, który nadal wzbudza zainteresowanie pracodawców, są możliwości dotyczące kontroli pracownika podczas wykonywania pracy w formie zdalnej.

Aktualnie obowiązujące rozwiązania w zakresie pracy zdalnej, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, nie poruszają tego zagadnienia. Również nowoprojektowane przepisy nie regulują tych kwestii szczegółowo. Nie oznacza to jednak, że pracodawca dysponuje pełną swobodą w zakresie wyboru środków i metod kontroli. Konieczne jest bowiem stosowanie się do obowiązujących przepisów kodeksu pracy i zasad wynikających z innych aktów prawnych.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?