Nie każdy cudzoziemiec pożądany w Polsce

Skazanie obywatela innego państwa prawomocnym wyrokiem w postępowaniu karnym może pociągać za sobą brak możliwości wjazdu do naszego kraju lub kontynuowania tu legalnego pobytu.

Publikacja: 22.10.2021 20:17

Nie każdy cudzoziemiec pożądany w Polsce

Foto: Adobe Stock

Wykaz cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany (dalej: Wykaz), prowadzi Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Zasady dotyczące wpisu do Wykazu, danych w nim umieszczanych oraz możliwości prawnych cudzoziemca uregulowano w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 35 ze zm.; dalej: ustawa o cudzoziemcach).

Jedną z często spotykanych podstaw wpisu do Wykazu jest wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu z orzeczonym zakazem wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zakazem wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen. Nie jest to jednak jedyna przesłanka uzasadniająca umieszczenie danych cudzoziemca w Wykazie. Katalog przesłanek umieszczony w art. 435 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach jest zamknięty, co oznacza, że wpis do Wykazu spowoduje tylko spełnienie co najmniej jednej z nich.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność