To sedno wtorkowej uchwały poszerzonego, siedmioosobowego składu SN obradującego pod przewodnictwem Dariusza Zawistowskiego, prezesa Izby Cywilnej SN.
SN odpowiadał na pytania prawne Rzecznika Praw Obywatelskich czy można w trybie zabezpieczenia umieścić uczestnika postępowania w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.
Tym problemem zajmował się już trzyosobowy skład SN podejmując w styczniu 2019 r. uchwałę ( III CZP 75/18), że w sprawie toczącej się na podstawie ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (nazywana potocznie ustawą o "bestiach", chociaż mają odpowiednie zastosowanie przepisy KPC o postępowaniu zabezpieczającym, niedopuszczalne jest jednak udzielenie zabezpieczenia przez umieszczenie osoby, w Ośrodku w Gostyninie.
Przypadki pozwalające uprawnionym organom wkraczać w wolność człowieka muszą być unormowane jasno, precyzyjnie i jednoznacznie, nie powinny dawać zbyt dużej swobody nawet sądowi – wskazał w uzasadnieniu tamtej uchwały sędzia SN Jacek Gudowski. – W tych zaś sprawach faktyczne pozbawienie wolności następuje na podstawie przepisów proceduralnych (Kpc.), w praktyce jest zbliżone do stosowania analogii, która w sprawach o pozbawianie wolności jest niedopuszczalne.
Już po tej uchwale kilka sądów zaprezentowało stanowisko odmienne i udzieliły one zabezpieczenia polegającego na umieszczeniu osób w KOZZD, wskazując że konstytucyjna gwarancja prawa do wolności nie jest wartością bezwzględną i nadrzędną nad innymi dobrami. Konstytucja gwarantuje bowiem również innym obywatelom prawo do ochrony życia i zdrowia.