Reklama
Rozwiń

Notariusz skazana za udział w lichwie na 14 lat pozbawienia wolności

Bezwzględne kary pozbawienia wolności i półmilionowe grzywny orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu w sprawie pośrednika w obrocie nieruchomościami i notariusz, którzy uczestniczyli w procederze wyłudzenia mieszkań.

Aktualizacja: 29.07.2020 11:32 Publikacja: 29.07.2020 10:59

Notariusz skazana za udział w lichwie na 14 lat pozbawienia wolności

Foto: 123RF

dgk

Wyrok jest efektem śledztwa Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zakończonego skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko 40 osobom oskarżonym o doprowadzenie wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Jak ustalono w śledztwie, osoby udzielające prywatnych pożyczek wykorzystywały niezaradność życiową pożyczkobiorców i namawiały ich do podpisania umów sprzedaży mieszkań. Pokrzywdzeni wprowadzani byli w błąd obietnicą, że umowy sprzedaży są sporządzane tylko w celu zabezpieczenia kredytu, a po jego spłacie zadłużenia nastąpi ponowne przeniesienie własności nieruchomości na rzecz pożyczkobiorców. W rzeczywistości nie odzyskiwali oni swojego majątku - po spłacie długu okazywało się, że mieszkania zostały sprzedane kolejnym osobom.

Sporządzanie umów sprzedaży odbywało się w jednej z poznański kancelarii notarialnych. Działająca w zmowie z oszustami notariusz odczytywała tylko fragmenty umów, ograniczając się w zasadzie od wskazania miejsca złożenia podpisów. W efekcie pożyczkobiorcy nie byli świadomi, na co się godzą. Ten przestępczy proceder doprowadził do pozbawienia wielu osób majątku, który był dorobkiem ich życia i jedynym miejscem zamieszkania

Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał notariusz za winną przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, wymierzył jej karę łączną 14 lat pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niej zakaz wykonywania zawodu notariusza na okres 10 lat.

Pośrednika w obrocie nieruchomościami skazał na łączną karę pozbawienia wolności w wymiarze 12 lat i 6 miesięcy, zakazując mu jednocześnie przez 10 lat prowadzenia działalności gospodarczej związanej z usługami finansowymi oraz zajmowania stanowisk doradcy w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości.

Wobec obojga orzeczono także półmilionowe grzywny.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu podjęła także działania w celu odzyskania wyłudzonych mieszkań. Gdy uzyskano informacje, że z niektórych mieszkań prowadzona jest egzekucja, prokurator wystąpił do sądu o zwolnienie od egzekucji zajętych nieruchomości. Działania te skutecznie zablokowały komornika. Następnie prokurator wystąpił z pozwem o uregulowanie stanu prawnego mieszkań zgodnie ze stanem rzeczywistym. Podnosząc, że zawarte umowy sprzedaży mieszkań były sprzeczne z ustawą, doprowadził do uznania ich przez sąd za nieważne i do zwrotu nieruchomości pokrzywdzonym.

Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń