Od 5 lat proces certyfikowania Przyjaznych Pokoi Przesłuchań Dzieci prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. W Polsce funkcjonuje już 65 takich obiektów.

Przyjazne Pokoje Przesłuchań dostosowane są do potrzeb dzieci w każdym wieku. Utrzymane są w stonowanej kolorystyce i wyposażone w materiały pomocne w trakcie przesłuchania. Sama zaś rozmowa prowadzona jest przez wykwalifikowanych specjalistów w obecności psychologa.

Jak czytamy na stronie ebos.pl, dzięki zainstalowaniu kamer i systemu nagrywającego nie ma konieczności wielokrotnych przesłuchań. Procedura pozwala na zebranie wartościowego materiału dowodowego bez konieczności pojawiania się dzieci na salach sądowych. Tym bardziej, że najczęstsze emocje, jakie towarzyszą dzieciom i młodzieży występującym w roli świadków w sprawach karnych to strach, niepewność, poczucie winy i brak zrozumienia sytuacji.

– Dzięki certyfikowaniu Przyjaznych Pokoi Przesłuchań mamy gwarancję, że przesłuchiwane w nich dzieci są otoczone troską i opieką, potrzebną im w tych ciężkich momentach, a cała procedura jest prowadzona tak, by nie stała się dla dziecka kolejną traumą - podkreśla dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje, która działa na rzecz ochrony nieletnich pokrzywdzonych.