Wciąż te same problemy z dyskryminacja rasową w Polsce

W ubiegłym tygodniu Komitet ONZ ds. Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej rozpatrywał sprawozdanie rządu z zakresu działań zmierzających do zwalczania dyskryminacji rasowej.

Publikacja: 19.02.2014 11:12

HFPC: Pomimo licznych szkoleń dla prokuratorów i Policji z zakresu przestępstw nienawiści, wciąż jes

HFPC: Pomimo licznych szkoleń dla prokuratorów i Policji z zakresu przestępstw nienawiści, wciąż jest wiele do zrobienia

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Członkowie Komitetu zadali polskiemu rządowi pytania dotyczące efektywności postępowań w sprawach przestępstw z nienawiści, wielopoziomowej dyskryminacji Romów oraz rasizmu na stadionach.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przedstawiły swoje „raporty cienie" z wykonywania przez Polskę Konwencji. W trakcie nieformalnego spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych członkowie Komitetu dopytywali o sprawy, w których postępowania przygotowawcze zostały umorzone, bo np. prokurator uznał, że „swastyka to symbol szczęścia". Organizacje pozarządowe zwracały również uwagę na niepokojącą praktykę umarzania postępowań w sprawie przestępstw z nienawiści, jeśli ofiara przestępstwa nie należy do mniejszości, przeciwko której było ono wymierzone.

„W naszym raporcie zwróciliśmy szczególną uwagę na kwestie związane z ściganiem przestępstw z nienawiści" – mówi Małgorzata Szuleka z HFPC. „Naszym zdaniem, pomimo licznych szkoleń dla prokuratorów i Policji z tego zakresu, wciąż jest wiele do zrobienia" – dodaje Małgorzata Szuleka.

Członkowie Komitetu skierowali również szereg pytań do delegacji polskiego rządu odnośnie do kwestii związanych z dyskryminacją Romów. Przedstawicielka Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji powiedziała, że Program Romski na lata 2014–2020 jest już gotowy i czeka w Kancelarii Premiera na podpis. „Mimo tego z informacji przekazanych przez polską delegację wynika, że wiele problemów, jak np. dostęp romskich dzieci do edukacji, pozostaje nie do końca rozwiązanych" – mówi Małgorzata Szuleka.

Uwagę członków Komitetu zwróciły również wciąż często pojawiające się przypadki rasizmu na stadionach. „Walka z rasizmem jest jednym z najwyższych priorytetów władz państwa – niczego nie chcielibyśmy tak bardzo, jak zwalczenia rasizmu, a zwłaszcza rasizmu stadionowego" – deklarował wiceminister Piotr Stachańczyk.

W podsumowaniu spotkania Dilip Lahiri, sprawozdawca Komitetu, podkreślał, że w polskim ustawodawstwie wciąż są luki w zakresie zwalczania dyskryminacji rasowej. Dilip Lahiri zasugerował, że polski rząd powinien rozważyć bardziej strategiczne podejście względem większej liczby grup mniejszości etnicznych i rasowych.

Raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Raport rządu

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem