"Nawołuje do nienawiści" w Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny odpowie czy użyte w kodeksie karnym zwroty „nawołuje do nienawiści” oraz „inny totalitarny ustrój państwa” są zgodne z ustawą zasadniczą.

Publikacja: 21.02.2014 18:35

"Nawołuje do nienawiści" w Trybunale Konstytucyjnym

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Skargę na nieprecyzyjność zwrotów użytych w art. 256 kodeksu karnego złożył obywatel, którego Sąd Rejonowy uznał za winnego publicznego znieważania grupy ludności z powodu przynależności narodowej do ras innych niż „Rasa Biała", w szczególności żydowskiej, oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych.

B.R. został skazany za publikację na łamach prasy swojego referatu, który poszerzony został o dodatkowe wątki i umieszczony został w pracy magisterskiej. Nie zdołał jej obronić na skutek śmierci promotora, natomiast z uwagi na wyrok skazujący żaden pracownik naukowy nie chciał promować pracy z takiej dziedziny.

Zdaniem mężczyzny zwrot „nawoływanie do nienawiści" jest niejasny i trudno zrozumieć, co ustawodawca miał na myśli: czy tylko nawoływanie do manifestowania nienawiści, czy również wywoływanie nienawiści poprzez propagowanie negatywnych wypowiedzi o pewnych grupach osób.

Jego zdaniem stosowanie art. 256 par. 1 kodeksu karnego może w praktyce utrudniać korzystanie z wolności słowa. A mianowicie, gdy ustalenie, czy miało miejsce przestępstwo, zależy od oceny, czy zachowanie się sprawcy, np. krytykującego przedstawicieli jakiejś nacji, łączyło się z zamiarem nawoływania do nienawiści, czy też było dopuszczalną krytyką albo neutralną prezentacją określonego zjawiska.

Odrębny problem, w ocenie B.R., stanowi kryminalizacja propagowania faszyzmu lub innego totalitarnego ustroju państwa. Stosowanie przepisu art. 256 par. 1 k.k. może w praktyce utrudniać korzystanie z wolności słowa, skoro ustalenie, czy miało miejsce przestępstwo zależy od oceny, czy zachowanie się sprawcy, np. przedstawiającego założenia lub program faszyzmu, łączyło się z jego propagowaniem, dezaprobatą, krytyką, czy też było tylko neutralną prezentacją.

Skargę mężczyzny Trybunał Konstytucyjny rozpozna w najbliższy wtorek 25 lutego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem