Reklama
Rozwiń

Taksówkarz tylko wiózł pieniądze, czy odpowie za oszustwo „na policjanta”? SN wydał wyrok

Kierowca taksówki, który odebrał pieniądze od ofiary oszustwa „na policjanta", by przekazać je sprawcom przestępstwa, może nie uniknąć kary za współsprawstwo - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Publikacja: 08.03.2025 17:10

Taksówkarz tylko wiózł pieniądze, czy odpowie za oszustwo „na policjanta”? SN wydał wyrok

Foto: PAP/Marcin Obara

Do przestępstwa doszło w lipcu 2021 r. w Nowej Soli. Do firmy taksówkowej zadzwonił z nieznanego numeru mężczyzna, który zamówił przewóz „na firmę”. Dla ułatwienia kontaktu poprosił o numer telefonu komórkowego taksówkarza, który miał zrealizować zlecenie. Po jakimś czasie ów taksówkarz odebrał połączenie ze Szwecji. Nieznajomy zlecił mu przewóz do Zgorzelca przesyłki, którą kierowca miał odebrać z prywatnego mieszkania w Nowej Soli. Strony chwilę targowały się co do wysokości zapłaty za kurs, ale ostatecznie uzgodniły, że taksówkarz otrzyma za wykonanie zlecenia 700 zł. Wynagrodzenie miał sobie odliczyć z pieniędzy, które będą w przewożonej paczce. Taksówkarz odebrał od 80-letniej kobiety reklamówki z pieniędzmi. Ta zeznała później, że pieniądze przekazała na polecenie policjanta, który zadzwonił do niej z informacją, iż jej syn spowodował śmiertelny wypadek. Pieniądze potrzebne były na wpłatę kaucji, by syn nie trafił za kratki. Staruszka przekazała paczkę z 65 tysiącami złotych, które były oszczędnościami jej i syna. Taksówkarz zawiózł paczkę do Zgorzelca, gdzie oddał ją osobie, która podeszła do samochodu na ulicy. Wcześniej pobrał z paczki swoje „wynagrodzenie”. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono