Reklama
Rozwiń

"Różnicę pomiędzy torturami a nieludzkim traktowaniem określa poziom cierpienia"

Wprowadzenie do naszego porządku prawnego przestępstwa tortur jest ważne, bo pozwoli wymierzać karę adekwatną do popełnionego czynu – mówi dr Ewa Dawidziuk, nowa przedstawicielka Polski w Europejskim Komitecie Zapobiegania Torturom.

Publikacja: 23.01.2025 05:07

dr Ewa Dawidziuk

dr Ewa Dawidziuk

Foto: PAP/Jakub Kamiński

Jakie uprawnienia ma Europejski Komitet Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) i dlaczego jest ważne, żeby Polska miała tam swojego przedstawiciela?

CPT jest niezależnym organem wizytującym Rady Europy, składającym się z niezależnych i bezstronnych ekspertów (prawników, lekarzy, specjalistów w zakresie funkcjonowania więzień, jednostek policji czy detencji cudzoziemców), którzy pełnią swą funkcję we własnym imieniu. Jako przedstawiciel Polski w CPT nie będę mogła wizytować miejsc izolacji w naszym kraju. CPT wizytuje nie tylko zakłady karne i areszty śledcze, ale też placówki dla nieletnich, izby zatrzymań w komisariatach policji, policyjne izby dziecka, izby wytrzeźwień, ośrodki strzeżone dla cudzoziemców, zakłady psychiatryczne i miejsca detencji prewencyjnej (w Polsce jest to ośrodek w Gostyninie). 

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono