Prokurator Onyszczuk o umorzeniu sprawy śmierci Jolanty Brzeskiej: Niech sąd oceni

Każdy przypadek, gdy nie potrafimy wykryć sprawców czy ustalić przebiegu zdarzenia, jest porażką – mówi Jarosław Onyszczuk, prokurator Prokuratury Krajowej, który przed laty nadzorował postępowanie w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej.

Publikacja: 12.11.2024 05:00

Protest „Sprawiedliwość dla Jolanty Brzeskiej" przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszaw

Protest „Sprawiedliwość dla Jolanty Brzeskiej" przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie

Foto: PAP/Piotr Nowak

Jolanta Brzeska była aktywną działaczką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. 1 marca 2011 r. na terenie Parku Kultury w Powsinie w Warszawie znaleziono spalone jej zwłoki. Do dziś nie ustalono jak doszło do tragedii. Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku właśnie – 28 października 2024 r. – umorzył, po raz drugi, śledztwo w sprawie jej śmierci. To dla pana zaskoczenie?

Nie jest to dla mnie zaskoczenie. Śledztwo w tej sprawie było już przecież umorzone w 2013 roku. Wówczas zdaniem prokuratora prowadzącego postępowanie, ale także prokuratorów nadzorujących, do których i ja należałem, wyczerpana została inicjatywa dowodowa i nie było możliwości odtworzenia okoliczności zdarzenia, jak również ustalenia ewentualnych sprawców. W 2016 roku usłyszeliśmy od ówczesnego prokuratora generalnego o niezasadności decyzji, krytycznej ocenie prowadzenia śledztwa, a także zapewnienie, że prokuratorzy winni rzekomych zaniedbań poniosą odpowiedzialność Jednocześnie śledztwo zostało podjęte. Okazało się jednak w kolejnych latach, że realizowane czynności nie doprowadziły do przełomu, a postępowanie dotyczące prokuratorów zajmujących się śledztwem w jego pierwszej fazie zostało umorzone. Co ciekawe, prokuratorzy ci w 2016 roku awansowali. Oceniając charakter materiału dowodowego, który znajdował się w aktach sprawy w 2013 roku, trudno było przypuszczać, aby istniały jakieś dodatkowe źródła, które mogłoby doprowadzić do przełomu. Aczkolwiek z drugiej strony nigdy nie można wykluczyć, iż pojawią się jakaś informacja, świadek czy dowód, pozwalające na dokonanie przełomu.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Nieruchomości
W spółdzielniach mieszkaniowych seniorzy bez prawa głosu. Eksperci ostrzegają
Aplikacje i egzaminy
Trzeci dzień egzaminów prawniczych. Oto zadania z prawa gospodarczego
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Zawody prawnicze
Wypłata za pełnienie funkcji w samorządzie prawniczym? Tak, ale z umiarem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Nawet 500 zł kary. Właściciele balkonów powinni znać te przepisy