Ksiądz spod Legnicy skazany za defraudację pieniędzy na remont świątyni

Pieniądze z dotacji na remont bazyliki w Legnickim Polu oraz kościoła w Gniewomierzu zainwestował w kryptowaluty licząc na pewny i szybki zysk. Za defraudację ponad 1,2 miliona złotych sąd skazał księdza Włodzimierza G. na 2 lata pozbawienia wolności.

Publikacja: 01.02.2024 14:28

Ksiądz spod Legnicy skazany za defraudację pieniędzy na remont świątyni

Foto: Adobe Stock

Jak ustalił sąd, były już proboszcz parafii w Legnickim Polu w lipcu 2022 r. za pieniądze na remont bazyliki i kościoła filialnego, kupił bitcoiny oraz inne cyfrowe waluty. Spodziewał się, że szybki wzrost ich wartości pozwoli mu zarobić i oddać kwotę dotacji zanim ktokolwiek się zorientuje. Sprawa wyszła na jaw podczas kontroli z kurii.  

Przepadły pieniądze z dotacji, parafia musi je zwrócić

Według ustaleń legnickiej prokuratury, duchowny zdefraudował dotacje z ministerstwa kultury oraz z pieniądze gminy przyznane na prace konserwatorskie. Część tej sumy przekazał zagranicznej firmie na zakup kryptowalut, a resztę wypłacił sobie. Sprzeniewierzył całą kwotę dotacji: 1,214 mln złotych.

Ks. Włodzimierz G. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Prokuratura wniosła akt oskarżenia, biskup zawiesił proboszcza w pełnieniu obowiązków, choć w jego obronie stanęli mieszkańcy. 

Czytaj więcej

Ksiądz skazany za kazanie. Pierwszy taki wyrok

Za sprzeniewierzenie mienia znacznej wartości księdzu groziło nawet 10 lat pozbawienia wolności. W środę Sąd Okręgowy w Legnicy uznał skazał go na 2 lata bezwzględnego więzienia i 6 tys. zł grzywny i zwrócić koszty procesu. Ksiądz ma także zwrócić resortowi kultury ponad milion zł, a gminie 15 tys. zł.

Wyrok jest nieprawomocny.

Jak donosi Polsat News, parafia musi oddać całą dotację otrzymaną z resortu kultury na cel, który nie został zrealizowany.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność