Śmierć Ewy Tylman: będzie trzeci proces Adama Z.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu znów uchylił wyrok uniewinniający Adama Z. od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Publikacja: 19.12.2023 14:48

Obrońcy oskarżonego Adama Z. mec. Ireneusz Adamczak (L) i Oliwia Adamczyk (2L) oraz ojciec ofiary An

Obrońcy oskarżonego Adama Z. mec. Ireneusz Adamczak (L) i Oliwia Adamczyk (2L) oraz ojciec ofiary Andrzej Tylman (3P) oraz prokuratorzy Łukasz Wawrzyniak (2P) i Magdalena Jarecka (P) na sali Sądu Apelacyjnego w Poznaniu

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

26-letnia Ewa Tylman zaginęła w listopadzie 2015 r. Po kilku miesiącach z Warty wyłowiono jej ciało. Ze względu na znaczny rozkład zwłok biegli nie byli w stanie jednoznacznie określić przyczyny śmierci. Prokuratura uważa, że winnym jej śmierci jest jej znajomy, Adam Z., który  miał zepchnąć Ewę ze skarpy, a potem nieprzytomną wrzucić do wody. Adam Z. został oskarżony o zabójstwo z zamiarem ewentualnym (sprawca przewiduje, że jego zachowanie może skutkować śmiercią człowieka i na taki skutek się godzi), groziło mu nawet dożywocie. W styczniu 2017 r. rozpoczął się jego proces przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Ani w czasie pierwszego, ani drugiego procesu Adam Z. nie przyznał się do zarzucanego czynu. 

Pierwszy wyrok uniewinniający zapadł w kwietniu 2019 r. Sąd wskazał, że "materiał dowodowy zgromadzony w sprawie nie pozwolił na przyjęcie, by oskarżony Adam Z. dopuścił się popełnienia zbrodni zabójstwa Ewy Tylman w sposób opisany w akcie oskarżenia, ani w jakikolwiek inny sposób przyczynił się do jej śmierci". Sąd Apelacyjny uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Czytaj więcej

Zabójstwo Ewy Tylman: Adam Z. uniewinniony

– Z pierwszych wyjaśnień Adama Z. wynika wprost, że Ewa przed nim uciekała, potknęła się i wpadła do wody. Adam Z. widząc to, odwrócił się i uciekł jak tchórz. Brak jest podstaw do stwierdzenia, że Adam Z. dopuścił się zabójstwa. Jednak co najmniej powinien odpowiadać za nieudzielenie Ewie Tylman pomocy. Jak odchodził od rzeki, Ewa Tylman żyła, płynęła i on o tym wiedział – tak uzasadniał sąd wyrok uchylający.

W maju 2022 r. Adam Z. znów został uniewinniony, gdyż według sądu  materiał dowodowy nie pozwalał na przypisanie mu winy także w zakresie nieudzielenia pomocy.  

Na wniosek prokuratury i oskarżyciela posiłkowego Sąd Apelacyjny w Poznaniu po raz drugi uchylił  wyrok uniewinniający i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.  

Czytaj więcej

Jest wyrok w głośnej sprawie zabójstwa Ewy Tylman
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność