Sędziowie Juszczyszyn i Piekarska-Drążek żądają ścigania rzecznika Schaba

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie i sędzia Marzanna Piekarska-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie złożyli do prokuratury zawiadomienie, w których domagają się ścigania rzecznika dyscyplinarnego sędziów i prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba.

Publikacja: 08.10.2023 16:54

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało złożone przed kilkoma dniami - pisze w OKO.press Mariusz Jałoszewski.

Za co Juszczyszyn donosi na Schaba

Sędzia Juszczyszyn zarzuca Schabowi złamanie trzech przepisów kodeksu karnego: art. 231 par. 1 (przekroczenie uprawnień służbowych), art. 234 (fałszywe oskarżenie) i art. 232 par. 1   (wywieranie wpływu na czynności urzędowe sądu). Uważa, że Piotr Schab nadużył swojej funkcji rzecznika dyscyplinarnego do ścigania go w sytuacji, gdy nie ma do tego podstaw. 

Czytaj więcej

Sędzia Juszczyszyn ma pięć nowych dyscyplinarek

Chodzi o niedawne zarzuty dyscyplinarne, jakie Schab postawił Juszczyszynowi za rzekomą odmowę wykonywania wymiaru sprawiedliwości poprzez zaprzestanie orzekania w wydziale rodzinnym Sądu Rejonowego w Olsztynie. W istocie sędzia Juszczyszyn domaga się wykonania orzeczenia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy ze stycznia 2023 r. w sprawie cofnięcia karnego przeniesienia do wydziału rodzinnego. Sąd nakazał przywrócić Pawła Juszczyszyna do pracy w wydziale cywilnym, ale prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki, który jest jednocześnie członkiem tzw. neoKRS, ignoruje to orzeczenie i dąży do wyrzucenia Juszczyszyna z zawodu sędziowskiego.  

Paweł Juszczyszyn ocenia dyscyplinarkę jako formę nacisku. Ma go zniechęcić  do sprawowania funkcji sędziego w sposób niezawisły i wywołać efekt mrożący u innych sędziów. Olsztyński sędzia uważa też, że stawianymi bezpodstawnie zarzutami rzecznik Schab zniesławił go i naruszył jego dobre imię w oczach opinii publicznej.

Sąd nie wykonuje orzeczenia

Zawiadomienie sędzi Piekarskiej-Drążek dotyczy Schaba jako prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Obejmuje też wiceprezesa tego sądu Arkadiusza Ziarko i przewodniczącą wydziału karnego Annę Nowakowską. Marzanna Piekarska-Drążek zarzuca im tzw. przestępstwo urzędnicze tj. czyn z artykułu 231 kodeksu karnego, gdyż jako osoby odpowiedzialne za kierowaniem sądem i jej macierzystym wydziałem, nie wykonali orzeczenia sądu nakazującego cofnąć jej karne przeniesienie z wydziału karnego do wydziału pracy.

Takie orzeczenie w czerwcu 2023 roku wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznając, że przeniesienie było sprzeczne z ustawą o ustroju sądów powszechnych.

Czytaj więcej

Sąd nakazał Schabowi cofnąć przeniesienie Piekarskiej-Drążek

Dość represji, czas rozliczyć

Pełnomocnikiem sędziego Juszczyszyna i sędzi Piekarskiej-Drążek jest adwokat, prof. Michał Romanowski.

„Dlaczego składam zawiadomienia? Należy nazywać rzeczy po imieniu, takimi jakimi są. Nikt nie może być ścigany w państwie prawa za przestrzeganie prawa. Oznacza to, że zarzuty stawiane sędziemu Juszczyszynowi i Piekarskiej-Drążek są wyrazem bezprawia i pogardy dla prawa” - powiedział prof. Romanowski w rozmowie z OKO.press.

Jak twierdzi serwis, będą następne zawiadomienia do prokuratury, bo w całej Polsce sędziowie represjonowani dyscyplinarkami zamierzają rozliczać rzeczników dyscyplinarnych i prezesów sądów za każdy bezpodstawny zarzut dyscyplinarny oraz za każde niewykonane orzeczenie wydane na ich korzyść.  

Czytaj więcej

Sędzie z Warszawy pozywają Schaba i Radzika za zsyłkę do innego wydziału

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało złożone przed kilkoma dniami - pisze w OKO.press Mariusz Jałoszewski.

Za co Juszczyszyn donosi na Schaba

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?