Służba dla ukraińskiego wojska bez odpowiedzialności karnej - jest projekt ustawy

Posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 oraz PPS złożyli w Sejmie projekt ustawy wyłączającej odpowiedzialność karną za podjęcie służby wojskowej na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy.

Publikacja: 20.12.2022 16:15

Służba dla ukraińskiego wojska bez odpowiedzialności karnej - jest projekt ustawy

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z projektem przestępstwem nie będzie:

- przyjęcie bez wymaganej zgody służby na rzesz ukraińskich Sił Zbrojnych, 

- prowadzenie zaciągu polskich obywateli lub cudzoziemców przebywających na terenie Polski do służby. 

Obywatel, który zaciągnął się do ukraińskiego wojska ma nie ponosić także odpowiedzialności za skutki przyjęcia przez niego służby. Służba może być pełniona na rzecz wojska lub innych formacji wojskowych podlegających władzom Ukrainy. Przepisy ustawy miałyby wejść w życie dzień po dniu ich ogłoszenia. 

Projektodawcy zwracają uwagę na społeczne zaangażowanie Polaków w pomoc Ukrainie finansową i materialną, ale przede wszystkim wyrażaną z broniącymi się solidarnością, ale także wsparcie uchodźców, którzy uciekli do Polski przed niebezpieczeństwem. Prócz tych aspektów wielu obywateli wyraziło chęć pomocy militarnej na miejscu, jednak ma ich ograniczać w tym konieczność uzyskania zgody Ministra Obrony Narodowej. 

Czytaj więcej

Czy Polak może walczyć za Ukrainę w legionie cudzoziemskim?

Tajemnicą nie jest jednak fakt, że Polacy walczą u boku Ukraińców, media regularnie informują o przypadkach ich śmierci. Do kwietnia, zanim weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny, pozwolenia wydawały MSWiA i MON, a obecnie tylko MON. Jak informuje ten ostatni resort, rozpatrzono pozytywnie tylko dwa wnioski o służbę w siłach zbrojnych Ukrainy. Nieco więcej decyzji pozytywnych, bo 14, wydało MSWiA. Ochotników na pewno jest dużo więcej. – Liczba Polaków walczących w Ukrainie może wynosić kilkadziesiąt, żeby nie powiedzieć, że kilkaset – mówił w maju „Rzeczpospolitej” Mirosław Czech, dziennikarz, były poseł i działacz ukraiński.Podjęcie służby bez tej zgody w świetle obowiązujących grozi karą pozbawienia wolności. 

Z naszych informacji wynika, że projekt ma bardzo duże szanse na uchwalenie. Świadczyć ma o tym m.in. zgłoszenie go ponad politycznymi podziałami z udziałem ważnych polityków PiS. Warto zwrócić uwagę, że przestępstwem nie byłoby przyjęcie wojskowej służby od dnia 24 lutego 2014 r., kiedy to Federacja Rosyjska dokonała masakry na Majdanie, która jest uznawana za początek agresji Rosji.

Zgodnie z projektem przestępstwem nie będzie:

- przyjęcie bez wymaganej zgody służby na rzesz ukraińskich Sił Zbrojnych, 

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO