W trzech więzieniach: Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Warszawie Białołęce (OZ Bemowo), Zakładzie Karnym w Strzelinie oraz Zakładzie Karnym w Wojkowicach, rozpoczęto realizację I edycji eksperymentalnych programów oddziaływań resocjalizacyjnych dla sprawców przemocy wobec zwierząt.
Programem objęto łącznie 34 skazanych. Aktualnie w zakładach karnych i aresztach śledczych odbywa karę 180 skazanych za przestępstwa określone w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Rekrutacja skazanych dorosłych odbywających karę po raz pierwszy oraz młodocianych odbywała się we wszystkich okręgach, warunkiem niezbędnym zakwalifikowania do uczestnictwa w programie było odbywanie kary przez skazanego w systemie programowanego oddziaływania w zakładzie karnym typu półotwartego i otwartego oraz wyrażenie zgody na uczestnictwo w programie. Zajęcia prowadzą m.in. przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń obejmujących pomocą bezdomne psy oraz szkolących psy asystujące, a także profesjonalni trenerzy.
Program obejmuje moduły takie, jak pracę nad zachowaniami agresywnymi (trening zastępowania agresji), rozwijanie empatii, edukację tj. zdobycie przez skazanych wiedzy na temat humanitarnego traktowania i praw zwierząt, współpracę z najbliższym schroniskiem dla bezdomnych zwierząt oraz w końcowym etapie, możliwość wykonywania pracy nieodpłatnej na rzecz środowiska naturalnego, o ile skazany z sukcesem ukończy wcześniejsze etapy programu. Możliwość indywidualnego kontaktu z psem w trakcie zajęć ma na celu uwrażliwienie skazanych, ponieważ przez obcowanie z żywym zwierzęciem mają okazję przekonać się, że zwierzęta czują tak jak my, odczuwają strach, lek, agresję i radość. Konsekwencją nabytych doświadczeń, wiedzy i umiejętności powinno być zmiana postaw wobec zwierząt, poszanowanie ich praw i potrzeb oraz humanitarne traktowania.
Jak czytamy na stronie ebos.pl, jest to pierwszy program dla sprawców takich przestępstw realizowany przez kadrę penitencjarną, zaś sami skazani chętnie i aktywnie uczestniczą w zajęciach.