Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Przesądza, że zatrzymany nieletni musi wrócić do rodziców w ciągu 48 godzin, jeśli w tym czasie nie przedstawiono mu postanowienia o umieszczeniu w schronisku.

Nowe przepisy przewidują też maksymalnie cztery tygodnie na pobyt nieletniego w zakładzie leczniczym na obserwacji. Okres ten można przedłużyć wyjątkowo na wniosek zakładu – do sześciu tygodni. Badanie stanu zdrowia psychicznego połączone z obserwacją może być prowadzone, tylko gdy zostało wykazane duże prawdopodobieństwo, że nieletni popełnił przestępstwo.

Gdy ze  wstępnych ustaleń wyniknie, że nie trzeba stosować wobec niego żadnych środków, np. przekazywać sprawy szkole, organizacji młodzieżowej itd., sąd wyznaczy termin rozprawy lub posiedzenia. Jeśli sprawa nieletniego zostanie przekazana któremuś z tych podmiotów, ten poinformuje sąd o swoich poczynaniach i co pół roku o efektach opieki.

Nieletni, który przebywa w schronisku  lub poprawczaku i dobrze się sprawuje, może liczyć na pochwałę, list pochwalny, dodatkową rozmowę telefoniczną lub nagrodę pieniężną. Dyscyplinować go  można za pomocą nagany, upomnienia czy cofnięciem zezwolenia na rozmowę telefoniczną.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu