Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że kodeksowy obowiązek łączenia przez sąd kar: pozbawienia i ograniczenia wolności oraz wymierzenia kary łącznej – więzienia – jest niezgodny z konstytucją.
Czytaj też: Depenalizacja jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości jako przestępstwa
To odpowiedź na połączone pytania prawne SR w Gorzowie Wielkopolskim i Dąbrowie Górniczej. Dotyczyły obowiązku objęcia węzłem kary łącznej kar pozbawienia i ograniczenia wolności oraz orzeczenia kary łącznej pozbawienia wolności po „przeliczeniu" kary ograniczenia wolności na więzienie. Kwestionowany art. 87 par. 1 k.k. jest podstawą łączenia węzłem kary łącznej kar różnorodzajowych. Stanowi, że w razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia i ograniczenia wolności sąd wymierza karę łączną więzienia. Przyjmuje też, że miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności. Objęcie węzłem kary łącznej kar różnorodzajowych zakłada więc również zamianę („przeliczenie") podlegającej łączeniu kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności. Z przepisu wynika, że zarówno zamiana kary nieizolacyjnej na karę izolacyjną, jak i wymierzenie kary łącznej więzienia w miejsce prawomocnie orzeczonych kar różnorodzajowych są obligatoryjne.
Jedyny wyjątek przewidziano w art. 87 par. 2 k.k. Problem jest z tym, że stosowanie tego wyjątku jest ograniczone do spraw, w których kara nie przekracza sześciu miesięcy kary łącznej więzienia oraz dwóch lat kary łącznej ograniczenia wolności.
Zdaniem pytających sądów narusza to prawo do sądu.