W nawiązaniu do wystąpienia z 6 września 2012 r., wskazującego na zagrożenie ze strony przebywającego w izolacji Mariusza T., który dopuścił się w latach 80-tych zbrodni zabójstwa wobec małoletnich dokonanych na tle seksualnym, rzecznik zwrócił się z prośbą o poinformowanie, jakie działania zostały podjęte celem stworzenia warunków do realizacji ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
Ustawa ta została opublikowana 7 stycznia 2014 r., a wejdzie w życie 21 stycznia. Koniec odbywania kary pozbawienia wolności przez Mariusza T. przypada na pierwszą połowę lutego br.
Ze sporządzonej na zlecenie rzecznika praw dziecka informacji przedstawionej przez Dyrektora Zakładu Karnego w Rzeszowie wynika, że z uwagi na strukturę charakterologiczną skazanego i poziom prezentowanych przez niego zaburzeń należy postulować konieczność poddania go długoterminowym oddziaływaniom terapeutycznym także po odbyciu kary pozbawienia wolności. Ponadto, skuteczność zrealizowanych wobec skazanego w warunkach zakładu karnego oddziaływań będzie stopniowo malała wraz z upływem czasu po ich zaprzestaniu. W ocenie specjalistów, którzy badali skazanego, Mariusz T., mimo poddawania go tak długotrwałej resocjalizacji, nadal jest osobą stwarzającą zagrożenie społeczne, w tym dla małoletnich, i z wysokim prawdopodobieństwem powróci na drogę przestępstwa.
W związku z powyższym rzecznik kolejny raz wniósł o zabezpieczenie dzieci przed możliwością popełnienia przestępstw na ich szkodę.
- Państwo polskie nie może pozostawać bezczynne. Bezwzględnie musi chronić potencjalne ofiary i działać w sposób gwarantujący bezpieczeństwo jego obywateli - argumentował.