– Wiążą sąd administracyjny tylko ustalenia prawomocnego wyroku skazującego, i to tylko co do popełnienia przestępstwa. W ocenie składu orzekającego nie oznacza to jednak automatycznie, że ustalenia dokonane w postępowaniu karnym zakończonym wyrokiem uniewinniającym w ogóle nie mogą być brane pod uwagę w postępowaniu podatkowym – uznał w niedawnym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Sąd nakazał wznowienie ostatecznie zakończonego postępowania, w którym skarbówka wymierzyła podatnikowi VAT w wyższej od zadeklarowanej przez niego kwocie.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał za niezgodne z rzeczywistością zapisy w księgach podatkowych przedsiębiorcy. Zdaniem UKS ceny zakupu i sprzedaży spirytusu skażonego wskazane w dokumentacji były niższe od rzeczywistych.
Podatnik się odwoływał, ale przegrał w postępowaniu administracyjnym. Początkowo sąd pierwszej instancji (łódzki WSA) uchylił rozstrzygnięcie administracyjne, ale Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do stanowiska organów i podatnik ostatecznie poległ w tej sprawie.
Równocześnie domniemanymi szwindlami przedsiębiorcy zajmował się sąd karny. Ten uniewinnił go od zarzucanych mu czynów, kwestionując dowody, którymi dysponował prokurator. Dowodem na przestępstwo miały być stenogram i notatka z nagranych przez Centralne Biuro Śledcze rozmów telefonicznych prowadzonych przez podatnika z kontrahentem. Z rozmów tych miało wynikać, że rzeczywiste ceny transakcji były inne niż dokumentowane fakturami.