Nie można o tym decydować w postępowaniu o sprostowanie danych w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK) – przesądził Naczelny Sąd Administracyjny.
Marcin B. (personalia zmienione) został skazany na dwa lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na cztery lata oraz na karę grzywny. Tym samym łącznym wyrokiem wymierzono jeszcze dwie grzywny samoistne. Grzywny połączono, ustalając jedną łączną.
Gdy minął okres warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności, Marcin B. wystąpił o sprostowanie danych o jego skazaniu figurujących w KRK. Powołał się na art. 76 § 1 i 2 kodeksu karnego. Przepis ten przewiduje, że skazanie na pozbawienie wolności z warunkowym zawieszeniem ulega zatarciu z upływem sześciu miesięcy od zakończenia okresu próby.
Minister sprawiedliwości odmówił. Stwierdził, że art. 76 k.k. nie ma tutaj zastosowania. Można wykreślić z rejestru skazanie na karę pozbawienia wolności z zawieszeniem i grzywnę, ale pozostaje skazanie na samoistne kary grzywny. Podlegają one odrębnemu zatarciu na podstawie art. 107 § 4 k.k., czyli z upływem pięciu lat od ich wykonania. Ten okres upłynie w listopadzie 2016 r.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Marcin B. przekonywał, że skoro wszystkie kary zostały objęte jednym łącznym wyrokiem, ulegają jednoczesnemu zatarciu na mocy art. 76 § 1 i 2 k.k., czyli z upływem sześciu miesięcy od zakończenia okresu próby. Sąd podzielił jednak stanowisko ministra sprawiedliwości. Uznał za możliwe odrębne zatarcie skazania za poszczególne czyny.