Akt łaski - co Andrzej Duda mówił w 2011 roku

W mediach społecznościowych olbrzymią popularnością cieszy się fragment nagrania wypowiedzi Andrzeja Dudy z 2011 roku o prawie łaski.

Aktualizacja: 01.06.2017 12:06 Publikacja: 01.06.2017 11:28

Andrzej Duda, wypowiedź z 2011 roku

Andrzej Duda, wypowiedź z 2011 roku

Foto: YouTube

W środę Sąd Najwyższy uznał, że prawo łaski jako uprawnienie prezydenta może być stosowane wyłącznie wobec osób, których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu (skazanych).

Uchwała ta wywołała falę komentarzy zarówno ze strony polityków, jak i ekspertów prawa.

- SN prawidłowo ocenił sprawę i uznał, że prezydent nie miał prawa stosować aktu łaski wobec Mariusza Kamińskiego i pozostałych nieprawomocnie skazanych - dlatego, bo nie były to właśnie osoby skazane prawomocnie - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Piotr Kardas, który jest kierownikiem Zakładu Prawa Karnego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wiceprezesem Naczelnej Rady Adwokackiej.

"Uważam, że uchwała SN jest całkowicie i absolutnie nietrafna, żeby nie powiedzieć, że z prawnego punktu widzenia błędna. Ona mnie bardzo zdziwiła, ale uchwała jest już wydana" - powiedział PAP prof. Piotr Kruszyński.

Dodał, że zdecydowana większość komentarzy prawników do Kodeksu postępowania karnego dokonuje rozróżnienia i wskazuje, że "ułaskawienie, to instytucja uregulowana w K.p.k. i dotyczy rzeczywiście prawomocnego orzeczenia". "Innym pojęciem jest jednak prawo łaski, wskazane w art. 139 konstytucji. Prawo łaski jest pojęciem szerszym niż ułaskawienie i może obejmować indywidualne akty abolicyjne" - zaznaczył.

Tymczasem w mediach społecznościowych olbrzymią popularnością cieszy się fragment nagrania wypowiedzi Andrzeja Dudy z 2011 roku o prawie łaski, który świadczyć może o niekonsekwencji obecnej głowy państwa. Dotyczyła ona sprawy ułaskawienia Adama S., skazanego za wyłudzenie przedsiębiorcy z Kwidzyna i wspólnika Marcina Dubienieckiego, adwokata i zięcia ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem (...) akt łaski nie zmienia wyroku sądu, i nie podważa winy skazanego, a z Kodeksu postępowania karnego wynika wprost, że skazany może zasługiwać na łaskę, m.in. wtedy, gdy cieszy się nienaganną opinią środowiskową i gdy doszło do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – mówił w 2011 roku Andrzej Duda.

W środę Sąd Najwyższy uznał, że prawo łaski jako uprawnienie prezydenta może być stosowane wyłącznie wobec osób, których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu (skazanych).

Uchwała ta wywołała falę komentarzy zarówno ze strony polityków, jak i ekspertów prawa.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie